Koncem listopadu 2019 jsme vyrazili na 2 týdny do Mexika, na rozdíl od
naší cesty v roce 2007 jsme směřovali jen na poloostrov Yucatan.
Cestou tam jsem se stavovali na půl dne v Amsterdamu a cestou zpět na chvíli v Salt Lake City a na celý den v New Yorku.
Letenku jsem kupoval přes KLM, které však operovalo jen krátké lety po Evropě. Směrem do Mexika jsme letěli s AeroMexico, které hodnotím jako dobrou společnost, mj. kvůli letu Dreamlinerem.
Zpět jsme využili služeb Delta Airlines, která na 4 až 5 hodinových letech nijak neoslní (např. nepodává jídlo), na delších letech bych ji hodnotil jako průměrnou.
Amsterdam za jednodenní zastávku rozhodně stojí, kromě centra se vyplatí i výlet za současnou architekturou do oblasti bývalého přístavu.
Do centra města se lze z letiště dostat rychle a jednoduše vlakem.
Yucatan v Mexiku je pouze malá část velmi zajímavé země, kde lze však na poměrně malé ploše nalézt mnoho přírodních i kulturních zajímavostí i krásných pláží.
Ubytování v různých cenových úrovních je zde dostatek, hromadná doprava funguje jednoduše, bezpečnost mi přišla bezproblémová.
Jídlo je vcelku dobré, založené zejména na různých plackách, výborné jsou zde ryby, kuchyně však může být za delší dobu poněkud jednotvárná.
Cenová úroveň je proti některým zemím Karibiku příznivá, slušný hotel lze běžně sehnat za cca 700 Kč na pokoj a noc, jídlo v restauraci stojí zhruba od 100 Kč, vstupné do menších areálů je kolem 100 Kč s výjimkou Chichen Itzá a Uxmal, které vyjdou na 500 až 600 Kč.
Pláže na Yucatanu jsou jedny z nejhezčích na světě, kombinace barev písku a vody je nádherná, moře je teplé. V Cancúnu jsou pláže pěkné, s čistou a krásně zbarvenou vodou, jemným bílým pískem, ale je zde velké množství lidí. V Playa del Carmen je lidí podobně, pláž však není tak pěkná.
V Tulumu je návštěvníků výrazně méně, pláž je velmi pěkná, ve vodě však mohou být řasy. V Akumalu lze u pláže pozorovat želvy, nevýhodou je vstupné na pláž a ohrazené lokality, kam se může pouze v rámci placeného výletu.
Isla Mujeres je zajímavější než Isla Cozumel, i zde je však mnoho návštěvníků. Ani na jednom z těchto ostrovů si však neužijete výborné šnorchlování.
Zajímavou alternativou jsou pláže na západní straně Yucatanu, které jsou výrazně méně zaplněné a lze zde pozorovat západy slunce. Bohužel voda zde není průzračná a šnorchlovat zde nelze.
Velmi příjemně mne překvapila laguna Bacalar, kde v zásadě nic není, ale krásně zbarvená voda a pohodová atmosféra stojí za to sem na den zajet.
Specifické pro Yucatan jsou velmi zajímavé cenoty, sladkovodní nádrže, ve kterých lze plavat. Jsou buď otevřené (např. Cenote Azul a okolní mezi Cancúnem a Tulumem), nebo mnohem zajímavější podzemní.
Z navštívených se mi nejlépe líbila cenote X'Keken, ne tak hezká je sousední Samula. Cenote Ik'Kil je velmi pěkná, bohužel však plná turistů.
Nejvýznamnější památkou Yucatanu je Chichen Itzá, kde dojem bohužel kazí davy lidí a prodejců. Prodejci nejsou v Uxmalu, který je podobně pěkný a rozsáhlý. Tulum má výjimečnou polohu nad hladinou moře.
V Cobá lze vylézt na 42 m vysokou pyramidu. Menší areály na Ruta Puuc jsou hezké, ale ne tak zajímavé jako Uxmal, nicméně např. Kabah nabízí unikátní sochařskou výzdobu.
Z koloniálních měst se mi výrazně více líbil Valladolid než Mérida.
Salt Lake City má smysl navštívit, pokud směřujete do hor mimo město.
V centru je docela zajímavé Temple Square, ale jinak jde o nudné město plné nepěkných staveb a parkovišť.
Příjemná je jednoduchá doprava na letiště, z centra k terminálu jede přímá tramvaj asi 20 minut a zpáteční jízdenka stojí 5 USD.
New York se do letů do Karibiku vkládá poměrně jednoduše a udělat zde zastávku se jistě vyplatí.
Za den lze stihnout projít základní zajímavosti Manhattanu. Město určitě stojí i za delší zastávku nebo za samostatný výlet na několik dní.
Přestože je New York nepochybně velice zajímavá destinace, předměstí jsou podle mne vcelku nevzhledná a i na Manhattanu je mnoho nepěkných ulic i domů.
Atmosféra města je unikátní, osobně mne však více baví některá asijská velkoměsta, zejména Hong Kong či Singapur.
Poslední aktualizace: 9. 2. 2020