|
Josef Morkus |
Omán, Indie
Cestopis 2018
|
|
Koncem listopadu 2018 jsem vyrazil na 2 týdny do Indie s jednodenní zastávkou v Ománu v hlavním městě Muscat.
Hlavní lety jsem letěl s Oman Air, které bych hodnotil jako dobré, ale nedosahující kvalit Turkish, Etihad či Emirates. Pěkné je nové letiště v Muscatu.
Po Indii jsem měl 4 vnitrostátní přelety s IndiGo, což je typická nízkonákladová společnost, fungující poměrně spolehlivě.
Muscat jsem navštívil jen na jednu noc a jeden den v přestávce mezi lety.
Za den lze stihnout Velká mešita, Královská opera a blízká pláž, Starý Muscat, Mutrah a nábřeží mezi nimi, to vše autobusy hromadné dopravy.
Muscat za denní zastávku určitě stojí, více než dva dny zde podle mne nemá smysl strávit. Pláže zde nejsou nijak zvlášť zajímavé.
Na cestování po Ománu mimo hlavní město se vyplatí půjčit auto, hromadnou dopravou se nedá stíhat v jeden den více zajímavých míst.
Omán hodnotím podle hlavního města jako zajímavou, bezpečnou zemi. Ceny za dopravu i za jídlo jsou obdobné či lehce nižší než v ČR, hotely jsou poměrně drahé.
Udělení krátkodobého víza není problém, 10 denní lze zařídit přes internet za asi 300 Kč.
Indie je obrovská rozmanitá země.
Začal jsem na plážích ve státě Goa, které jsou podle mne srovnatelné s plážemi na jihu Srí Lanky. Cestování sem ani pobyt na Goa nepovažuji za nijak obtížné, zahraničních cestovatelů je zde hodně a podle mne jde o zajímavou alternativu k oblíbenějším zemím.
Pláže na jihu Goa jsou údajně hezčí než na severu. Porovnání nemám, ale že jsou na jihu pěkné potvrzuji.
Z Goa jsem přeletěl na sever, kde jsem se vydal do Darjeelingu. Podle mého názoru se sem vyplatí zajet i na krátký čas, hory jsou zajímavé, nejvíce se mi líbila úzkorozchodná železnice a čajové plantáže, i když ty na Srí Lance hodnotím jako hezčí.
Ze severu jsem přeletěl do Varanasí, které rozhodně zanechá silný dojem, i když nemusí být úplně pozitivní, ale rozhodně má smysl sem jet.
Přeskočil jsem Khadjuraho a Orchhu a nočním vlakem jel do Agry, kde je největší zajímavostí rozhodně Taj Mahal, ale velmi příjemně mne překvapilo i blízké Fatehpur Sikri. Agra sama o sobě není zvlášť zajímavá.
Dále jsem přejel vlakem do Jaipuru, který sám o sobě mne trochu zklamal, ale blízký Amber se určitě vyplatí vidět.
Z Jaipuru jsem jel vlakem do Dillí, které nabízí mnoho zajímavostí, i když ne špičkových. Na základní prohlídku bych si vyhradil alespoň dva dny.
Z Díllí jsem vyrazil na jednodenní výlet do Chandigarhu, který má smysl navštívit, pokud jste architekt, nebo pokud chcete vidět čistou Indii.
Celkově hodnotím Indii jako velice zajímavou zemi, i když pobyt zde je hlavně kvůli velkému množství lidí a hluku náročnější. Rozhodně bych neřekl, že v Indii je čisto, ale čekal jsem větší špínu.
Zajímavé je soužití lidí a zvířat, krávy žijí běžně ve městech, kde si lidí nevšímají a naopak.
Indové jsou povětšinou přátelští a ochotní, nikde jsem se necítil nebezpečně, i když jsem cestoval sám.
Hromadná doprava funguje dobře, u vlaků se vyplatí před výběrem nastudovat průměrné zpoždění, které se výrazně liší. Jízdenky je možné koupit předem přes internet. Pokud cestujete vlakem s rezervací, není problém s jejich přeplněností. Po městech lze využít i taxíky, které doporučuji objednávat přes aplikaci, např. OlaCabs.
Jídlo je velmi rozmanité, dobré, i když milovníci masa si zde rozhodně na své nepřijdou. Pokud si dáváte pozor, pravděpodobně z jídla nebudete mít žádné problémy, pozor však na jídlo ve vlaku. V některých indických státech není dostupný alkohol.
Indie je jedna z nejlevnějších zemí, které jsem navštívil.
Vízum lze získat bez problémů přes internet, cena je poměrně vysoká, přes 80 USD.
Poslední aktualizace: 3. 2. 2019
Zpět
na stránku Cestování