Josef Morkus
Shanghai, Filipíny
Cestopis 201718. 11. 2017 jsme se vydali na 3 týdny na Filipíny. Z Prahy jsme letěli přes Shanghai, kde jsme strávili den na cestě tam a den na cestě zpět. Dlouhé lety jsme letěli s China Eastern Airlines, kterým stejně jako loni nemám v podstatě co vytknout.

Shanghai jsme navštívili již loni, takže letos jsme první den vyrazili do vodního města Zhujiajiao, které se hodí na denní výlet a je mnohem zajímavější než bližší Quipao. Poslední den cesty byl věnován oblasti kolem Century Park a bývalému areálu Expo. Téměř povinnou je večerní zastávka na nábřeží Bund. Měli jsme štěstí na počasí, bylo relativně teplo a jasná obloha.
Stále platí, že udělení krátkodobého víza do Číny není při předložení navazujících letenek žádný problém.

  Filipíny jsou rozmanitá země s ošklivými městy, krásnou přírodou a pěknými plážemi. Začali jsme na turisticky známém ostrově Boracay, který podle mne i přes komerční zaměření stojí za to navštívit. Další základna byla v nezajímavém městě Cebu, odkud lze podniknout parádní výlet za šnorchlováním s velrybími žraloky a výlet na jeden či více dní na ostrov Cebu, kde jsou hlavní atrakcí kopečky Chocolate Hills a nártouni. Na krásném ostrově Palawan se nemá smysl zdržovat v největším městě Puerto Princesa, nejzajímavější je podzemní řeka v Sabang a hlavně lodní výlety se šnorchlováním v okolí El Nido. Samotné El Nido nemá špičkové pláže, kvůli nim bych si tuto část nevybral. Po přeletu do Manily následoval přesun do hor na sever ostrova Luzon, kde Sagada i Banaue rozhodně stojí zavidění, nejhezčí jsou však rýžové terasy v Batadu.
Celkově hodnotím Filipíny jako pohodovou zemi, která má co nabídnout milovníkům přírody i koupání, naopak zájemci o památky by se měli porozhlédnout jinde. Filipínci jsou přátelští a ochotní lidé. Cenová úroveň je dobrá, srovnatelná s okolními zeměmi. Hromadná doprava i služby fungují dobře, svezení jeepney je radost vyzkoušet. Pro přesun mezi ostrovy se vyplatí použít letadlo, které je cenově srovnatelné s loděmi, ale rychlejší a pravděpodobně i bezpečnější. Jednosměrné místní přelety stojí včetně zavazadla obvykle do 1000 Kč. Jídlo není špatné, ale jiné země v okolí nabízejí podle mne zajímavější kuchyni. Po celou dobu pobytu jsem se cítil zcela bezpečně s výjimkou Manily, kde i domorodci jezdí v metru s batůžky vepředu.Trasa
Info Příklady cen Foto
Trasa Info Ceny Foto

Poslední aktualizace: 15. 5. 2018

Zpět na stránku Cestování